Piękne nogi bez żylaków, czyli profilaktyka przeciwżylakowa
2018-04-30
Siedzący tryb życia, otyłość, brak aktywności fizycznej – to tylko wybrane czynniki, mogące wpływać na powstawanie żylaków. Jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka przeciwżylakowa?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta oczywista zasada dotyczy także żylaków, czyli choroby coraz częściej uznawanej za skutek zbyt intensywnego trybu życia. Im więcej czasu spędzonego przed telewizorem lub komputerem, tym większe prawdopodobieństwo osłabienia układu krwionośnego. Sprawdźmy, co zwiększa ryzyko powstawania żylaków i jak w prosty sposób wdrożyć skuteczną profilaktykę!
Żylaki – powstawanie i czynniki ryzyka
Aby skutecznie zapobiegać chorobie, warto poznać jej przyczyny i czynniki ryzyka. Żylaki to efekt długotrwałych zaburzeń między ciśnieniem krwi a wytrzymałością naczyń żylnych (1). Przyczyny ich powstania są złożone a zakres dolegliwości może być uwarunkowany:
- ciążą i zmianami hormonalnymi (w przypadku kobiet),
- otyłością,
- predyspozycjami genetycznymi np. skłonnością do zakrzepicy żylnej,
- paleniem tytoniu,
- tzw. „siedzącym trybem pracy” – np. w przypadku pracowników biurowych,
- ubogą, źle zbilansowaną dietą,
- noszeniem zbyt obcisłej bielizny,
- wiekiem – osoby starsze są bardziej narażone na powstawania zmian żylnych.
Codzienna profilaktyka
W wielu przypadkach pojawienie się żylaków to skutek pracy w określonych warunkach. Wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera, noszenie wysokich obcasów, stanie przy ladzie – co zrobić, gdy nie możemy zmienić naszej codziennej rutyny?
W przypadku profilaktyki przeciwżylakowej warto zadbać o wprowadzenie drobnych, ale istotnych zmian. W celu zmniejszenia ryzyka choroby (lub zmniejszenia już istniejących zmian) zaleca się przede wszystkim (2, 3):
- przyjmowanie prawidłowej pozycji siedzącej – należy zrezygnować z zakładania nogi na nogę,
- unikanie długotrwałego stania lub siedzenia – w pracy warto robić częste przerwy na krótki spacer i proste ćwiczenia rozciągające,
- regularną aktywność fizyczną,
- unikanie używek – tytoniu i alkoholu,
- rezygnację z noszenia wysokich obcasów i obcisłych, uciskających ubrań,
- leżenie w pozycji z lekko uniesionymi nogami (np. na podgłówku), co usprawni przepływ krwi.
Na czym polega terapia uciskowa?
Jedną z metod leczenia żylaków jest kompresoterapia, czyli terapia uciskowa. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku osób, u których zdiagnozowano pierwsze zmiany chorobowe. Głównym zadaniem terapii jest przeciwdziałanie obrzękom i zaleganiu krwi poprzez zmniejszanie średnicy naczynia żylnego (1). W kompresoterapii stosuje się elastyczne skarpety na żylaki oraz rajstopy uciskowe. Dostępne są też specjalne podkolanówki i pończochy na żylaki. Produkty klasyfikuje się według stopnia kompresji – od najsłabszych do najsilniej uciskających.
W profilaktyce żylaków, stosowanie medycznych rajstop zaleca się osobom o dziedzicznych skłonnościach do chorób układu krwionośnego. Ten typ akcesoriów zdrowotnych można też nosić w pracy. Pończochy na żylaki sprawdzają się szczególnie w przypadku kobiet, spędzających większość dnia na stojąco (hostessy, sprzedawczynie, kelnerki). Z medycznych wyrobów uciskowych (skarpety na żylaki) mogą też korzystać mężczyźni np. zawodowi kierowcy.
Metody leczenia
Jeśli profilaktyka nie okaże się skuteczna, lekarz może zaoferować kilka metod leczenia żylaków. W początkowym stadium choroby stosuje się zazwyczaj leczenie farmakologiczne i kompresoterapię (o ile nie wykluczają jej przeciwskazania np. miażdżyca). Do metod leczenia, stosowanych w zaawansowanym stadium choroby, zalicza się skleroterapię i zabiegi chirurgiczne (1).
Skleroterapia – stosowana często w leczeniu żylaków bocznych – polega na wstrzyknięciu do żyły środka chemicznego, powodującego zarośnięcie naczynia żylnego. Niewielkie zmiany żylne – tzw. „pajączki naczyniowe” – można też usunąć terapią laserową. Poddanie się operacji chirurgicznej należy rozważyć w zaawansowanym stadium choroby, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą jej dodatkowe powikłania. O wyborze właściwej metody leczenia decyduje lekarz.
Bibliografia:
1. Durakiewicz M. Kłopotliwe żylaki. Medycyna Rodzinna. 2000;2:57-60
2. Frołow M. Profilaktyka żylaków. https://zakrzepica.mp.pl/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow
Dostęp: 28.04.2018
3. Varicose veins – Diagnosis & treatment. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/diagnosis-treatment/drc-20350649 Dostęp: 28.04.2018
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2018
Polecane