Akcesoria dla niemowląt niezbędne w pierwszych dniach życia
2018-04-30
Zanim nadejdzie dzień narodzin nowego członka rodziny, rodzice wcześniej przygotowują wyprawkę z niezbędnymi akcesoriami dla niemowląt. Kompletując kosmetyki, ubranka, akcesoria do kąpieli, spania i karmienia, nie można dać ponieść się emocjom, ale kierować się głosem rozsądku. Co będzie najbardziej potrzebne w pierwszych dniach życia?
Po powrocie ze szpitala do domu, na dziecko powinny czekać akcesoria dla niemowląt:
- kosmetyki i artykuły higieniczne – mydło lub płyn do kąpieli, krem na odparzenia, miękka szczoteczka do włosków, nożyczki lub cążki do obcinania paznokci, płatki kosmetyczne, patyczki do uszu, proszek do prania przeznaczony dla niemowląt, nawilżone chusteczki pielęgnacyjne, sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska, termometr do mierzenia temperatury, pieluszki wielorazowe lub tetrowe, pieluszki flanelowe);
- wózek i akcesoria niezbędne do wychodzenia z domu;
- akcesoria do spania – rożki, śpiworki, kołderka;
- akcesoria do karmienia – nawet, jeśli kobieta karmi piersią, czasem może być konieczne dokarmianie dziecka.
Nie bez przyczyny z pierwszym okresem życia dziecka kojarzy się głównie smoczek i butelka. To są akcesoria dla niemowląt, które powinny koniecznie znaleźć się w domu przed narodzinami. Smoczek, a najlepiej smoczek anatomiczny oraz butelka do karmienia niemowlaka powinny być wybrane wyjątkowo dokładnie, bo w pierwszym etapie życia mają bardzo duży wpływ na rozwój malucha (1, 2, 3).
Smoczek dla niemowlaka
Jedząc, a przy tym ssąc, dziecko nie tylko dostarcza sobie pożywienie, ale również rozwija aparat mowy i układ oddechowy. Dlatego tak ważne jest, jak malec jest karmiony. Smoczek dla niemowlaka powinien być odpowiednio skonstruowany. Smoczek anatomiczny to taki, w którym:
- końcówka, którą ssie dziecko jest walcowata i dość plastyczna (daje się wyciągać i giąć na boki); nie może być zbyt miękka – tak jak brodawka piersi mamy;
- podstawa ma obły i szeroki kształt, który pozwala ułożyć się wargom dziecka prawie tak, jak układają się na piersi; w ten sposób unika się sytuacji, gdy maluch gryzie, zamiast ssać; na szerokiej bazie lepiej układa się żuchwa, a to z kolei usprawnia pracę języka i mięśni twarzy (1).
Podając dziecku smoczek należy pamiętać o kilku zasadach:
- Smoczek jest zamiennikiem spożywania pokarmu dla ciała i rozwijającego się umysłu dziecka, więc należy podawać go z rozsądkiem.
- Nie powinno się podawać smoczka przed ukończeniem 4. tygodnia, a najlepiej zanim nie ustabilizuje się laktacja (przeważnie okolice 8. tygodnia).
- Smoczek nie powinien zastępować karmień i nie może być podawany dla zaspokojenia pierwszych oznak głodu.
- Jeśli maluch ma problemy z przybieraniem na wadze lub ze ssaniem lepiej mu nie podawać smoczka.
- Podając dziecku lateksowy smoczek, należy obserwować, czy nie ma alergii (2).
Butelka dla niemowlaka
Butelka dla niemowlaka przydaje się nawet mamom karmiącym piersią. Dlaczego? Czasem ktoś inny zostaje z dzieckiem i powinien mieć możliwość nakarmienia go pod nieobecność matki. Na co zwrócić uwagę wybierając butelkę do karmienia dziecka?
- Wiek dziecka – należy kupować butelki dostosowane do wieku dziecka, aby nie miało ono trudności z piciem. Butelka niedostosowana do wieku może przyczynić się do problemów z zakresu pracy mięśni w okolicy warg, problemów ze ślinieniem lub nawet występowaniem wad wymowy.
- Kształt i tworzywo, z którego wykonana jest butelka i smoczek przy niej – u mniejszych dzieci lepiej sprawdzają się smoczki silikonowe, u nieco starszych można je zastąpić lateksowymi. Ważne, aby to były smoczki anatomiczne. Butelki mogą być wykonane z tworzywa lub szkła osłoniętego silikonowym etui, aby butelka się nie stłukła.
- Wielkość otworu w smoczku – dziurka w smoczku nie może być zbyt duża, bo pokarm płynie za szybko, a dziecko krztusi się, kąsa smoczek i połyka powietrze. Mięśnie gardła i tyłu języka napinają się, co w przyszłości może powodować problemy z wymową głosek tylnojęzykowych (k, g, h) (3).
Przypisy:
- Zawitkowski P. Smoczek – dobry, nie jest zły? http://www.osw.dabrowa.pl/wp-content/uploads/2018/02/WWRPubSmoczek.pdf Dostęp: 29.04.2018
- Karpienia M. Smoczek jest zamiennikiem piersi, nie odwrotnie. https://dziecisawazne.pl/smoczek-jest-zamiennikiem-piersi-nie-odwrotnie/ Dostęp: 29.04.2018
- Trojańska A. W czym podawać płyny małym dzieciom (i jakie ma to konsekwencje związane z rozwojem mowy). https://dziecisawazne.pl/czym-podawac-plyny-niemowletom/ Dostęp: 29.04.2018
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2018