Jak dobrać materiały opatrunkowe do rany?

2018-07-01
Jak dobrać materiały opatrunkowe do rany? Rodzaje opatrunków mogą być bardzo różne – zależą od rodzaju rany, jej umiejscowienia, głębokości, wielkości, a także charakteru. Zupełnie inny rodzaj opatrunku zastosujemy w przypadku złamania otwartego, a zupełnie inny w przypadku oparzenia chemicznego. Warto wiedzieć, jakie rodzaje opatrunku istnieją i kiedy stosować poszczególne rodzaje. Opatrunki medyczne – czemu służą?

Opatrunki medyczne mają za zadanie osłaniać rany, ale nie tylko. Niektóre mają wewnątrz specjalne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym oraz wspomagającym gojenie się ran. By opatrzyć rany najczęściej wykorzystuje się kompresy gazowe, ale warto mieć na uwadze, że różne rodzaje opatrunków mogą mieć inne zastosowanie i inne właściwości.
Każdy opatrunek poddawany jest sterylizacji, by pozbyć się wszelkich bakterii.
Opatrunki medyczne są sterylizowane radiacyjnie lub chemicznie. W czasie sterylizacji chemicznej używa się tlenku etylenu, który jest silnie trującym gazem. Sterylizacja radiacyjna odbywa się przy pomocy promieniowania jonizującego. Dzięki sterylizacji powstają bezpieczne jałowe opatrunki medyczne.
Opatrunki medyczne

  • Bandaże – bandażowanie było znane już w starożytności. Wyróżniamy bandaże nieelastyczne, które są zalecane do trwałego mocowania opatrunków, oraz bandaże elastyczne, które są przeznaczone do mocowania opatrunków, terapii urazów układu ruchowego i schorzeń układu żylnego i limfatycznego. Istnieją również bandaże elastyczne z klejem, które sprawiają, że opatrunek nie przesuwa się, a także bandaże chłodzące na kontuzje. 
  • Kinsio tapy – to specjalistyczne elastyczne taśmy o grubości zbliżonej do skóry. Po rozciągnięciu osiągają 130-145% swej pierwotnej długości. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu tapów można zmniejszyć dolegliwości bólowe, odciążyć mięśnie i stawy. Z powodzeniem mogą być stosowane w zespole bólowym kręgosłupa, korekcie postawy, stanach pourazowych mięśni i stawów, w usztywnieniu nogi po zwichnięciu i skręceniu. 
  • Gaza jest opatrunkiem wykonanym w 100% z bawełny hydrofilowej, bielonej nadtlenkowo bez użycia chloru. W czasie specjalnego procesu technologicznego zabezpieczającego przed występowaniem luźnych włókien na powierzchni, podwyższa się bezpieczeństwo medyczne gazy. Biorąc pod uwagę sterylność, możemy wyróżnić gazę wyjałowioną, czyli sterylną, którą stosuje się do bezpośredniego opatrywania w gabinetach zabiegowych, medycznych oraz na blokach operacyjnych. Są pakowane w papier i powlekane polietylenem. Drugi rodzaj gaz to gazy niewyjałowione, czyli gazy niesterylne. Są stosowane jako tampony i okłady. Powinny być dodatkowo sterylizowane. 
  • Kompresy – to podstawowa grupa opatrunków medycznych, które stosowane są w przypadku wszelkiego rodzaju ram, skaleczeń, a także otarć. Powstają z gazy sterylnej. W czasie składania kompresów do środka wkłada się gazę, a następnie zabezpiecza brzegi w taki sposób, by zminimalizować możliwość przeniknięcia do środka drobnoustrojów. W czasie produkcji kompresów dąży się do zachowania jak najwyższej czystości chemicznej tego rodzaju opatrunków medycznych. Bardzo szczególnym rodzajem kompresu są kompresy tracheotomijne – służą do zabezpieczania rurek tracheotomijnych, cewników, a także innych rodzajów wkłuć. 
  • Plastry i przylepce – na nośnik nałożono warstwę kleju, który utrzymuje wyrób na skórze. Plastry są zaopatrzone w opatrunek, więc mogą służyć do zabezpieczania ran, otarć i skaleczeń. Plastry mają niewielkie rozmiary i doskonale dopasowują się do trudno dostępnych miejsc. Przylepce nie zostały wyposażone w opatrunek i służą wyłącznie do mocowania opatrunku do skóry. Plastry i przylepce nie ograniczają ruchów pacjentów. 

To, na jakie plastry się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od tego, jaką ranę lub jaki uraz chcemy opatrzeć. Warto jednak sięgać po wyroby od uznanych producentów, którzy stawiają na jakość i bezpieczeństwo.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel