Pieluchy dla dorosłych – rodzaje higienicznych środków pomocniczych

2018-06-18
Pieluchy dla dorosłych – rodzaje higienicznych środków pomocniczych Nietrzymanie moczu oraz kału to przypadłość, która dotyka wiele osób w podeszłym wieku, a także osoby po urazach krocza czy kręgosłupa. Aby zapewnić sobie lub bliskiej nam osobie jak najbardziej komfortowe warunki warto zdecydować się na pieluchy dla dorosłych, które umożliwią godne funkcjonowanie. Produktów dla osób nietrzymających mocz jest wiele, warto wiedzieć, jaki rodzaj środków pomocniczych wybrać, aby były jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Kiedy sięgnąć po pieluchy dla dorosłych?

Przychodzi taki moment w życiu starszego człowieka, kiedy może się zdarzyć, że jego organizm nie będzie tak sprawny jakby sam tego chciał. Niestety, z czasem nasza kontrola nad różnego rodzaju czynnościami fizjologicznymi bywa mniejsza. Czynnikami, jakie wpływają na problemy z nietrzymaniem moczu, oprócz zaawansowanego wieku są: choroby nowotworowe, problemy hormonalne, zaburzenia wywołane przewlekłym paleniem tytoniu, uporczywym kaszlem, zaparciami, a także nadwagą.

Nietrzymanie moczu i stolca może być wynikiem wypadku, w którym zostały uszkodzone dolne partie kręgosłupa, które skutkują zaburzeniami czynności zwieraczy.

Po pieluchy dla dorosłych należy też sięgnąć, kiedy jesteśmy opiekunami osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim, które nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych lub osób chorych, leżących, aby im zapewnić jak najlepsze funkcjonowanie.
Specjalne środki higieniczne są produkowane w różnych rozmiarach, odznaczają się różną grubością oraz wytrzymałością. To co najważniejsze, to świadomość regularnej wymiany pieluch, aby uniknąć otarć, odleżyn i oparzeń, z powodu długotrwałego kontaktu kału oraz moczu ze skórą. Osoba, która korzysta z pampersów dla dorosłych lub opiekun danej osoby powinien mieć dużą świadomość zwiększonej potrzeby higieny w sytuacji stosowania wymienionych środków.
Noszenie pieluch dla osób dorosłych może być bardzo krępującą koniecznością. Warto mieć na uwadze dobro bliskich i z dużym wyczuciem opowiadać lub proponować pomoc w zakresie wypróżniania.

Rodzaje pieluch dla dorosłych
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieluch dla dorosłych, zazwyczaj są produkowane z wygodnych, miękkich, a jednocześnie trwałych i przepuszczających powietrze materiałów. Specjalistyczne środki higieniczne dla dorosłych różnią się przede wszystkim chłonnością, zabezpieczeniami mające uchronić daną osobę przed niepożądanym wyciekiem moczu lub kału, a także elastycznością i systemami powiadamiania o stopniu napełnienia produktu. Do wyboru w sklepach medycznych i aptekach mamy różne rodzaje specjalnych środków higienicznych:

  • NORMAL: pieluchy o wymiarach 32x62,5 cm, o przeciętnej chłonności(oznaczenie 5), przeznaczone dla osób, które w niewielkim stopniu nie trzymają moczu. Przeznaczone dla osób w różnym wieku, bez względu na płeć. Z tego rodzaju pieluch mogą korzystać osoby o ograniczonej mobilności. Pieluchy anatomiczne dopasowują się do ciała, chronią przed zabrudzeniami, a także redukują nieprzyjemny zapach. 
  • SUPER OPTIMA TRIO: pieluchomajtki o bardzo wysokiej chłonności (oznaczenie 8), są dedykowane osobom z ciężką inkontynencją (nietrzymaniem moczu), które pragną utrzymać wysoki standard życia oraz nie chcą rezygnować z codziennej aktywności. Posiadają regulowany pas biodrowy, super chłonne wkłady. Pieluchy są wyposażone w osłonki boczne zabezpieczające przed wyciekaniem, są wykonane z delikatnego włókna, bardzo przyjaznego dla skóry. Dostępne są w trzech rozmiarach: medium, large i extra large. 
  • SUPER TRIO: pieluchomajtki bez pasa biodrowego, dostępne w czterech rozmiarach, również w rozmiarze: small, odznaczają się bardzo wysoką chłonnością (oznaczenie 8). 
  • ACTIVE: są to pieluchomajtki oraz majtki chłonne stosowane przy średniej i ciężkiej inkontynencji, dostępne w czterech rozmiarach: small, medium, large i extra large. Pozwalające na dużą swobodę ruchów, wygodne i elastyczne, które zapewniają maksimum swobody, chłonność (oznaczenie od 5,5 do 7)
  • SUPER QUATRO: dedykowane osobom o bardzo ciężkiej inkontynencji (oznaczenie chłonności 8-9), bielizna przeznaczona w szczególności dla osób z ograniczoną mobilnością lub na stałe leżącymi. Wkład anatomiczny Fit&Dry zapewnia uczucie suchości i komfortu, elastycznie dopasowują się do ciała. Mają wbudowane wkładki hrydrofobowe, które minimalizują możliwość wycieku, a także specjalny laminat zapobiegający oparzeniom oraz odleżynom. O stopniu napełnienia produktu informuje podwójny induktor wilgotności, którego kontrola zapewnia komfort osobie noszącej bieliznę. Produkt dostępny w czterech rozmiarach od najmniejszego do bardzo dużego.

Specjalne środki higieniczne dla dorosłych w zależności od produktu oraz choroby pacjenta są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Osoby doświadczające nietrzymania moczu w związku z wystąpieniem choroby nowotworowej, niepełnosprawnością umysłową, chorobą układu nerwowego, wadą rozwojową, dolegliwościami z pęcherzem neurogennym czy zaburzeniami funkcji zwieraczy moją możliwość zakupu pieluchomajtek, majtek chłonnych, podkładów anatomicznych objętych refundacją NFZ.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel